czwartek, 29 stycznia 2015

Nowotwór trzustki - objawy i leczenie

Strach przed zachorowaniem na nowotwór trzustki jest w społeczeństwie stosunkowo wysoki. Dzieje się tak za sprawą śmierci kilku znanych osób przez tę właśnie chorobę. Rak trzustki w istocie jest wyjątkowo niebezpieczny. Odsetek uleczonych osób, u których wykryto tę chorobę jest minimalny.

Objawy nowotworu trzustki
Niestety, nowotwór trzustki przez długi okres czasu potrafi nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Ryzyko wystąpienia jest większe u osób, które długo chorowały na przewlekłe zapalenie trzustki, są nałogowymi palaczami, jedzą znaczne ilości mięsa lub chorują na cukrzycę. Takie osoby powinny się badać częściej (USG. tomografia).

Do objawów nowotworu trzustki zalicza się żółtaczkę, znaczny spadek masy ciała, nudności, bóle odczuwane w okolicy brzucha, gorączka, zaparcia lub biegunki. Takie objawy można jednak powiązać z wieloma chorobami. Charakterystyczny dla raka trzustki jest guzek wyczuwany w okolicy nadbrzusza (przy pępku). Niestety, często kiedy chory doświadcza już objawów choroby, to znaczy, że nastąpiły już przerzuty.

Leczenie nowotworu trzustki
Nowotwór trzustki należy do nowotworów o najniższej procentowo skuteczności leczenia. Dzieje się tak między innymi przez bardzo późne diagnozy. Prawie 4/ 5 chorych jest zdiagnozowanych w momencie, kiedy to możliwe jest jedynie leczenie polegające na łagodzeniu dolegliwości związanych z objawami.

W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie operacyjne, w którym to wycina się całą lub część trzustki.

W przypadku raka trzustki bardzo częste są przerzuty do wątroby. W związku z tym, nierzadko trzeba ten organ przeszczepić, co może wydłużyć życie chorego nawet o kilka lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz